Ter nagedachtenis aan Nelson Mandela - CIDSE

Ter nagedachtenis aan Nelson Mandela

"Ik sta hier voor u, niet als een profeet, maar als een nederige dienaar van u, de mensen"

- Nelson Mandela, bij zijn vrijlating uit de gevangenis in 1990

Nelson Mandela was een symbool van tientallen jaren strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. Na zijn overlijden te hebben gehoord, denkt CIDSE terug aan onze inzet en betrokkenheid bij diezelfde strijd, en de voortdurende strijd voor wereldwijde gerechtigheid in Zuid-Afrika en daarbuiten.

In de komende dagen zullen we verklaringen van onze leden en partners publiceren, persoonlijke reflecties en getuigenissen, evenals observaties over de kansen en moeilijkheden die met name door katholieke organisaties en individuen werden ondervonden in de strijd om de onrechtvaardigen en soms schijnbaar onverslaanbaar systeem van apartheid.

Tijdens zijn proces in 1961 zei Mandela dat de ontberingen waartegen het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) vocht, armoede en gebrek aan menselijke waardigheid waren. Hij voegde eraan toe dat hoewel armoede leidde tot verdere ellende van ondervoeding en ziekte, waardoor hele gemeenschappen in bedwang werden gehouden, het kon worden overwonnen door middel van onderwijs en het verwerven van grotere vaardigheden, die beide door de regering van Zuid-Afrika aan Afrikanen werden ontzegd.

Het gebrek aan menselijke waardigheid ervaren door Afrikanen als gevolg van witte suprematie, bracht blanken echter ertoe Afrikanen als een apart ras te zien. Dit was naar zijn mening een van de dingen die het risico liepen om een ​​burgeroorlog tot een zekerheid te maken, iets waar hij tegen werkte, zelfs wanneer in illegaliteit, gedurende tientallen jaren gevangenisstraf, en ten slotte maakte het het beleid van de regering van nationale eenheid die hij leidde. Nelson Mandela staat ook voor geweldloze oplossing van conflicten, een voorbeeld dat we nodig hebben om ons te begeleiden in huidige en toekomstige strijd.

In Mandela hebben we een van de meest bescheiden dienaren van het volk verloren.

Jacques Briard, oud-activist van CIDSE South-Africa, heeft een geschreven Hommage Nord-Sud evenals een artikel in het tijdschrift L'appel (beide in het Frans)

De Ierse ledenorganisatie van CIDSE Trócaire (Ierland) heeft deze verklaring afgegeven

CIDSE's Duitse lidorganisatie MISEREOR heeft de volgende verklaring uitgegeven (in het Duits). Volledige interviews met Merwyn Abrahams en Fawzia Naidoo (in het Duits) ook door MISEREOR

De Franse ledenorganisatie van CIDSE CCFD - Terre Solidaire heeft een artikel (in het Frans) gepubliceerd over hun historische betrokkenheid bij Zuid-Afrika, evenals een verklaring in het Frans en Engels

De directeur van onze ledenorganisatie in Engeland en Wales, Chris Bain, die ook de president is van CIDSE, noemde Mandela een "broer, leider en legende"

Onze Spaanse ledenorganisatie, Manos Unidas, heeft dit artikel gepubliceerd (in het Spaans)

In Zwitserland publiceerde Fastenopfer een tekst van een Zuid-Afrikaanse partner, Mervyn Abrahams (PACSA), in het Duits: Nelson Mandela: Leben und Vermächtnis (externe link, PDF)

De Canadese ledenorganisatie van CIDSE, Development and Peace, schreef op hun lange strijd tegen apartheid samen met Nelson Mandela (en Frans hier).

GreenPeace uitvoerend directeur Kumi Naidoo maakte ook een geïnspireerde en krachtige lofrede aan zijn landgenoot en collega-activist: Hamba Kahle Nelson Mandela: met onze diepste dankbaarheid

Amandla Magazine heeft dit gepubliceerd eerbetoon aan Nelsom Mandela

Deel deze inhoud op sociale media