Wat kan de nulontwerp-verdragstekst bieden aan mensen die negatief worden beïnvloed door bedrijfsactiviteiten? - CIDSE
Credit: Dominicos OP

Wat kan de nulontwerp-verdragstekst bieden aan mensen die negatief worden beïnvloed door bedrijfsactiviteiten?

Credit: Dominicos OP

Blogartikel oorspronkelijk gepubliceerd door het Business & Human Rights Resource Center als onderdeel van hun Reflecties op de Zero Draft-blogserie over het voorgestelde bindende verdrag voor het bedrijfsleven en de mensenrechten.

 

 

Geworteld in ons directe werk met vrouwen en mannen, gemeenschappen en werknemers, voor CIDSE en onze leden is een belangrijke vraag wat de nulopzet kan bieden om de situatie van mensen wier rechten worden geschonden en die opkomen voor de verdediging van hun territorium concreet te verbeteren. en manier van leven.

 

Gemeenschappen voelen een toenemende druk van bedrijfsactiviteiten, ook in de context van internationale handel en investeringen. In september organiseerde CIDSE een delegatie van het Pan-Amazonian Ecclesial Network die hun presenteerde Regionaal rapport over mensenrechtenschendingen. Twee kardinalen samen met inheemse leiders vertelden beleidsmakers over de aantasting van land door mijnbouw, agribusiness en houtkapbedrijven, en hoe nationale wetgeving onvoldoende was om hun rechten te beschermen.

In mei kwamen bezoekers uit Brazilië, waaronder een vrouw die getroffen was door de ergste ecologische ramp ooit in het land, veroorzaakt door de uitbarsting van de Fundão-dam die Samarco in Mariana exploiteerde (multimediadossier hier). Drie jaar later is het recht tot stilstand gekomen, zowel nationaal als met betrekking tot de verantwoordelijkheid van transnationale actoren. Het verslag "Vuile winsten”Analyseert deze en andere investeringen van Europese banken in winningsbedrijven in verband met schendingen van mensenrechten en schade aan het milieu. Het is onduidelijk of de betrokken banken hun due diligence correct hebben uitgevoerd.

En in maart bezochten vier mensenrechtenverdedigers uit Andeslanden EU-ambtenaren terwijl ze het rapport lanceerden 'Ons land en onze natuur verdedigen is ons rechtdie gericht is op het versterken van de capaciteiten van verdedigers in regio's die negatieve gevolgen ondervinden van winningsindustrieën en energieprojecten.

Luisteren naar deze realiteit betekent dat degenen die zaken en mensenrechten serieus nemen, belangstelling moeten tonen voor het potentieel van de verdragstekst om de internationale actie te versterken om bedrijfsgerelateerde mensenrechtenschendingen te helpen stoppen.

De publicatie van het nulontwerp is een soort overwinning voor mensen die steeds meer mobiliseren ter ondersteuning van het Verdrag. Nu multilateralisme en de VN-Mensenrechtenraad zijn aangevallen, is het openen van onderhandelingen over een verdragstekst een hartverwarmende boodschap dat de internationale gemeenschap niet standvastig zal blijven terwijl de rechten van mensen worden geschonden door krachtige economische belangen.

Op basis van de ervaring van CIDSE en onze leden en het werk aan bedrijfs- en mensenrechtenkaders op internationaal en nationaal niveau, kunnen we vol vertrouwen zeggen dat de nulontwerptekst een afspiegeling is van en voortbouwt op de leidende beginselen van de VN, en tools biedt om hun implementatie te versterken en erkende hiaten aan te pakken. Dit is een nuttige dynamiek met het oog op het opbouwen van een breed draagvlak en actie.

De nadruk van het nulontwerp op preventieve due diligence op mensenrechten is van cruciaal belang om nalatigheid van bedrijven of opzettelijke minachting voor mensen en natuur te voorkomen die tot toekomstige rampen kunnen leiden. De tekst versterkt de aanpak van de UN Guiding Principles en maakt deze juridisch bindend in artikel 9.2 via nationale wetgeving. Hier toont de Franse waakzaamheidswet al de haalbaarheid van regulering van de activiteiten van multinationals en hun internationale toeleveringsketens. In dit licht zou de tekst verder kunnen worden versterkt door specifiek melding te maken van zakelijke relaties met betrekking tot levering, export, diensten, verzekeringen, financiën en investeringen, waardoor de hele waardeketenbenadering van de Internationale Arbeidsconferentie over waardig werk in toeleveringsketens wordt versterkt.

Met het oog op de implementatie biedt de onlangs gepubliceerde OESO-due diligence-leidraad voor verantwoord zakelijk gedrag nuttige duidelijkheid, bijvoorbeeld door directe betrokkenheid bij de betrokken personen gedurende de levenscyclus van een project. Dit is een essentieel aspect van mensenrechteneffectbeoordelingen en vrije, voorafgaande en geïnformeerde toestemming, om voldoende ruimte te waarborgen zodat rekening wordt gehouden met de realiteit en de opvattingen van zowel vrouwen als mannen, ter ondersteuning van gendergelijkheid. Verder wordt het verband tussen due diligence en aansprakelijkheid erkend in artikel 9.4, maar moet het verder worden onderbouwd met betrekking tot artikel 10.

In de context van het toenemende aantal moorden op mensenrechtenactivisten moet het Verdrag helpen nieuwe wegen in te slaan. De onlangs ondertekende Latijns-Amerikaanse Escazú-overeenkomst met maatregelen voor de bescherming van verdedigers in milieuaangelegenheden is een belangrijke regionale ontwikkeling om op voort te bouwen. De vermelding van het nulontwerp van milieuaspecten (Art 4.1., 8.1., 9.2.) Is welkom, omdat veel van onze partnerorganisaties bedreigingen ervaren terwijl ze werken aan de bescherming van de mensenrechten met betrekking tot het milieu. Het Verdrag kan verder gaan door expliciet melding te maken van verdedigers en specifieke maatregelen vast te stellen, bijvoorbeeld afzien van beperkende wetten, bescherming tegen criminalisering en belemmering van hun werk, inclusief genderspecifiek geweld tegen vrouwelijke verdedigers; en volledig, snel en onafhankelijk aanvallen en intimidatie onderzoeken en bestraffen.

De focus van de nulversie op de rechten van de getroffen personen en de toegang tot verhaal is cruciaal. Dit kan een sterke bijdrage leveren aan de uitvoering van de derde pijler van de VN-leidende beginselen, met kansen voor belangrijke synergieën met het OHCHR-project inzake toegang tot rechtsmiddelen. De brede definitie van rechtsmacht en toepasselijk recht in de artikelen 5 en 7 is positief, met de keuze voor slachtoffers; dit is een serieus antwoord op de bekende juridische obstakels die worden veroorzaakt door complexe bedrijfsstructuren en relaties. Een expliciete verwijzing naar extraterritoriale verplichtingen zou de rechtszekerheid vergroten en een goede weerspiegeling zijn van de gedeelde verantwoordelijkheid van gastlanden en staten van herkomst in onze mondiale, onderling afhankelijke wereld.

Verschillende voorzieningen om te helpen overwinnen belemmeringen voor gerechtigheid zijn belangrijk maar hebben nadere specificatie nodig. Onder deze de eis om vertragingen in het juridische proces te voorkomen (Art. 5c); het voorgestelde internationale fonds voor slachtoffers; de bepaling over toegang tot informatie, zoals over bedrijfsstructuren en activiteiten die claims van slachtoffers kunnen staven; en de omkering van de bewijslast (Art. 10), in de context van enorme machts- en hulpbronnenasymmetrieën tussen bedrijven en getroffen gemeenschappen.

Artikel 13.6 gaat in op de ernstige conflicten tussen handels- en investeringsovereenkomsten en mensenrechten, en erkent de rol van het Verdrag om deze te helpen voorkomen. Veel overeenkomsten geven bedrijfsactoren geprivilegieerde toegang tot arbitragetribunalen, waardoor zij beslissingen kunnen nemen over nationale regelgeving inzake arbeidsrechten, gezondheid en milieu, terwijl getroffen mensen moeite hebben om toegang tot de rechter te krijgen. De "minst beperkende interpretatie" die wordt gevraagd in art. 13.7 kan worden opgevat als het blijven toestaan ​​van deze overeenkomsten om een ​​beperkend effect te hebben op de beschermingsplicht van de staat. Een specifieke clausule op de voorrang van mensenrechten verplichtingen zouden deze relatie beter verduidelijken en bijdragen aan een stabiel juridisch klimaat.

Ten slotte zullen handhavingsmechanismen cruciaal zijn voor het welslagen van het Verdrag. Internationale actie is noodzakelijk om belangrijke erkende lacunes aan te pakken en de nationale gerechtelijke systemen te versterken. In dit licht kan het aantal aan nationale wetgeving onderworpen afwijkingen (bijv. De artikelen 13.1-3) de effectiviteit van het Verdrag ernstig verzwakken, aangezien bepaalde bestaande wetten juist obstakels voor de rechter kunnen vormen. Een evenwichtigere afstemming tussen de nationale, regionale en internationale actieniveaus zal nodig zijn om het Verdrag in de praktijk effectief te laten werken.

Met deze observaties in het achterhoofd biedt de nulopzet een solide basis voor verdere constructieve dialoog en vooruitgang bij het begin van de onderhandelingen.

Denise Auclair, Senior Adviseur (auclair (at) cidse.org)

 

 

Deel deze inhoud op sociale media